fbpx

Logo Tasarımının Önemi

Teknik Logo Çizimleri

LOGO TASARIMININ ÖNEMİ

Logo, bir firma, şirket, spor kulübü, cemiyet vb. kurum ve kuruluşların yazı, resim, simge, sembol veya geometrik şekillerle oluşturduğu kendisine has şekillerdir. Bu kurum ve kuruluşların logo denilen şekilleri görüldüğünde insanlar tarafından bu kurum ve kuruluşlar akla gelmektedir.

Logo tasarımı şirketlerin kimliğini yansıtan en önemli görsel öğedir. Bu bakımdan logo bir şirketin vizyonu açısından oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde şirketlerin sayısının her geçen gün artması logo tasarımına verilen önemin de artmasına neden olmuştur. Çünkü modern şirketler artık misyon kadar vizyonun yani dış görünümün de önemli olduğunu fark etmişlerdir. Bu nedenle görsellik bakımından en iyisini isteyen şirketler öncelikli olarak logo tasarımı üzerine yoğunlaşmışlardır.

İnsanlar tarafından bu logo aracılığı ile tanınmak , muadil kurum ve kuruluşlardan ayrılmak, logo kullanmanın temelinde yatan nedendir. Örneğin insanlar bir bisküvi alırlarken bisküvinin üzerini kolay kolay okumazlar. İlk dikkat ettikleri şey markanın logosudur. Sevdikleri, beğendikleri markanın logosunu görünce ürünü alırlar. Logo, müşteri için hem markanın adı, hem kimliği anlamına gelir.

Logo tasarımı yapan firmalar, müşterileri için logo hazırlarken onlarca şeye dikkat ederler. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi logonun ve içindeki figürlerin renkleridir. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini çok iyi bilen logo tasarımcıları renkleri logo hazırlayacağı kurum veya kuruluşun çalışma alanına göre belirler. Bazı renkler insanlara güven verirken bazı renkler heyecanlandırır. Bazı renkler duygusallaştırırken bazı renkler asabileştirir. Sanat, siyaset, pazarlama ve daha birçok sektör gibi logo tasarımı sektöründe de renklerin bu gibi psikolojik etkilerinden yararlanılır.