fbpx

Seo Nedir ?

Seo Nedir

Seo nedir ?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak web sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırma sürecidir. SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etmekle ilgilidir: Google’ın piyasadaki tek arama motoru olmadığını unutmamak önemlidir. Arama motorları, kullanıcılara daha iyi hizmet vermek için algoritmalarını sürekli olarak değiştirmektedir, ancak temel kavramlar aynı kalmaktadır. İçerik önemlidir: Siteniz için içerik yazarken, bu içeriğin hem insanlar hem de botlar (web sitelerini tarayan programlar) tarafından okunabilir olması gerektiğini unutmamanız önemlidir.

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Arama motorları insanların internette bilgi bulmasının ana yoludur, bu nedenle web sitenizi bu motorlarda daha üst sıralarda yer almak için optimize etmeniz önemlidir.

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılarla değil, genel kullanıcı deneyimiyle ilgilidir. İyi bir SEO kampanyası, kullanıcıların bir siteye gelmeden önce (sosyal medya aracılığıyla), sitede bulundukları sırada (faydalı içerik sağlayarak) ve siteden ayrıldıktan sonra (ilgi çekici harekete geçirici mesajlarla) siteyle nasıl etkileşime girdiklerine bakar.

Herhangi bir SEO kampanyasının amacı, içeriğiniz aracılığıyla değer sağlamak olmalıdır, böylece insanlar bunu başkalarıyla paylaşmak isterler – sadece başka bir siteden bağlantı aldıkları veya çevrimiçi başka bir yerde bir reklam gördükleri için değil!

SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etmekle ilgilidir.

SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etmekle ilgilidir. SEO, dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır çünkü arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur, bu da daha fazla kişinin web sitenizi veya blogunuzu bulacağı ve tıklayacağı anlamına gelir.

Bu, tüm araştırma, planlama ve uygulamayı doğru bir şekilde yaptıysanız, sitenize gelen trafiği (ziyaretçileri) artırmaya yardımcı olabileceği ve sonuçta satış dönüşümlerinin veya kayıtların artmasına neden olabileceği anlamına gelir.

Google’ın piyasadaki tek arama motoru olmadığını unutmamak önemlidir.

Web sitenizin insan kullanıcılar için optimize edilmesini istediğiniz gibi, Google’ın piyasadaki tek arama motoru olmadığını da unutmamak önemlidir. Aslında, çoğu insan Google’ı internette bir şeyler bulmak için birincil araç olarak kullanır.

Google, ABD’de %90’ın üzerinde, dünya genelinde ise %80’lik bir pazar payına sahiptir. Sitenizi Google için optimize ediyorsanız, diğer arama motorlarında da iyi performans göstereceğini söylemek güvenlidir).

Arama motorları kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için algoritmalarını sürekli olarak değiştirmektedir, ancak temel kavramlar aynı kalmaktadır.

SEO’nun temelleri aynı kalsa da Google, kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için algoritmalarını sürekli değiştiriyor.

Arama motorlarının amacı, arama sorgunuzla alakalı doğru sonuçlar sağlamaktır. Bu, kullanıcıların sayfalarda ne kadar süre kaldıkları ve bir sayfadan diğerine tıklayıp tıklamadıkları (hemen çıkma oranı olarak bilinir) dahil olmak üzere siteyle nasıl etkileşimde bulunduklarını analiz ederek gerçekleştirilebilir. Bir kişi sitenizde ne kadar çok zaman geçirir ve bir sayfadan diğerine ne kadar çok tıklarsa, Google’ın arama sonuçlarında sıralamanız o kadar yüksek olacaktır.

Bu sistemin ilgili herkes için -arama yapan ve içerik sağlayanlar- iyi çalışması için bazı temel kurallara ihtiyacı vardır:

İçerik önemlidir :

İçerik kraldır. İçerik, web sitenizi öne çıkaran şeydir ve SEO’nun en önemli parçasıdır. İyi bir içerik benzersiz ve orijinal olmalı, iyi yazılmalı ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından kolay anlaşılır olmalı ve ayrıca işletmenizle alakalı olmalıdır.

İçerik, bir web sitesindeki her türlü yazılı materyal olabilir:

  • Blog gönderileri (video veya resim gönderileri içerebilir)
  • İşletmeniz veya sektörünüzle ilgili konuları ayrıntılı olarak ele alan makaleler
  • SSS (soru-cevap) sayfaları

Sitenizin iyi bir içeriğe sahip olduğundan ve kolay bulunabilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Sitenizin iyi bir içeriğe sahip olduğundan ve kolay bulunabilir olduğundan emin olmanız gerekir. İyi içerik, insanların ne yaptığınızı, bunun neden önemli olduğunu ve neden önemsemeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca sitenizi bulmalarına da yardımcı olur; bu da sizden satın almalarını veya sunduğunuz herhangi bir hizmete kaydolmalarını sağlamanın ilk adımıdır.

 

  • Umarım bu yazı SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu daha iyi anlamanızı sağlamıştır. Gördüğümüz gibi, arama motorları hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır – bilgiyi hızlı ve kolay bir şekilde bulmamıza yardımcı olurlar. Ancak bir başka önemli işlevi daha vardır: İşletmelere sundukları ürünleri arayan potansiyel müşteriler sağlarlar! Web sitenizi veya blog yazılarınızı daha fazla kişinin görmesini istiyorsanız, bunun bir yolunun, bir kişi özellikle işletme türünüzle ilgili anahtar kelimeler aradığında (örneğin, yakındaki restoranlar) bu sayfaların Google’da üst sıralarda yer almasını sağlamak olması mantıklıdır.